Що таке глюкометр

Дата публикации: 23.04.2013
Дата обновления: 06.04.2023
Контроль рівня цукру в крові є болем для діабетика в прямому і переносному сенсі. Кілька разів на день пацієнти проколюють палець для того, щоб отримати краплю крові і нанести її на пластикову смужку в глюкометр, який повідомляє їм про ситуацію в крові. Так, як цей прилад використовується досить часто, необхідно зрозуміти його принцип роботи для більш комфортної експлуатації.
Глюкометр - це медичний пристрій для визначення приблизної концентрації глюкози в крові. Це ключовий прилад для моніторингу глюкози в крові будинки для людей з цукровим діабетом або гіпоглікемією. Маленькою краплі крові, отриманої шляхом проколювання шкіри ланцетом, поміщають на одноразові тест-смужки, вимірювальний прилад зчитує і використовує краплі крові для визначення рівня глюкози в крові. Прилад потім відображає рівень в мг / дл або ммоль / л.
Класифікація
За принципом роботи глюкометри классифик на електрохімічні й фотометричні.
Електрохімічні глюкометри визначають коефіцієнт глікемії відповідно з величиною струму, який з'являється під час реакції глюкози крові з особливими речовинами в тест-смужці. Дані прилади відносять вже до наступного покоління, технології яких дає можливість знизити до мінімуму вплив зовнішніх чинників на результат і набувати більш точні свідчення, переважно, з плином часу. Значна частина даних приладів вміщує калібрування по плазмі. Є й інший електрохімічний прийом - кулонометрия. У його основі лежить вимірювання повного заряду електронів, які виділяються в цьому ж процесі. Його перевага - це потреба в малій кількості крові.
 
Фотометричні глюкометри встановлюють видозміна кольору тест-зони, яка виникає як результат реакції глюкози з особливими речовинами, які наносяться на смужку. Їх називають «пристрою першого покоління», їх технологія вже неактуальна. Потрібно відзначити, що дані прилади градуйовані по цільної капілярної крові.
 
Раманівського глюкометри міряють спектр дифузії шкіри і міняють кількість рівня глюкози через виділення її спектру з усієї шкіри. Дана технологія зараз знаходиться в процесі розробки, але виявляє багатообіцяючі результати. Головна відмінність технології - це повна неинвазивность виміру.
 
Точність глюкометрів
У кожному глюкометрі існує ймовірність помилки вимірювання в 20% (відповідно з ISO 15197), внаслідок чого підсумок вимірювання глюкози в крові на різних лабораторіях і приладах відразу можуть трохи відрізнятися. Також слід пам'ятати, що в 5% випадків неточність під час вимірювання може перевищувати 20%. Більше того, більшість глюкометрів нашого часу видають рівень глюкози в плазмі, що є вище даних лабораторії для капілярної крові на 11-15%. Для визначення точності глюкометрів експлуатується «Контрольний розчин». Даний розчин включає встановлену кількість глюкози (LOW / низької концентрації - 0,05%, HIGH / високої концентрації - 0,3%), червоний барвник, консерванти, субстанцію-загущувач. Важливо, що варіант оцінки властивості глюкометра за допомогою контрольного розчину не є абсолютно вірним, оскільки в даному випадку перевіряється єдина система "глюкометр + смужка"; таким чином, помилка може зарахуватися як шлюб тест-смужки, так і неточність глюкометра.
 
Додаткові речі
Глюкометр використовують не як одиночний прилад, він входить в набір методів самоконтролю людей з цукровим діабетом. Глюкометри використовують як доповнення до
шприц-ручку (напівавтоматичні шприци для введення і дозування інсуліну);
напівавтоматичним скаріфікаториам для проколювання пальця (матеріали: комплект одноразових ланцетів);
і набору змінних картриджів.
Сьогодні можна зустріти і одноразові (що не перезаряджаються) шприц-ручки. Для зарядки глюкометрів використовують елементи живлення (батарейки) та спеціальні акумулятори. Виміряти рівня глюкози в крові можна за допомогою глюкометра одноразовими тест-смужок.
Стандартно кожен виробник робить до свого глюкометра особливі тест-смужки, які можна поєднати тільки з окремою моделлю глюкометра цього виробника.
Основні характеристики глюкометра:
1) Середній розмір сучасного глюкометра приблизно дорівнює розміром долоні. Такі гдюкометри працюють від батарейок.
2) Тест-смужки-це одноразовий елемент, що містить хімічні речовини, які вступають в реакцію з глюкозою, що міститься в краплі крові, і використовуються під час кожного вимірювання. У деяких моделей цей елемент - у вигляді пластикової смужки з невеликим плямою, просоченим глюкозооксидаза та іншими компонентами. Кожна смужка використовується один раз, а потім викидається. Іноді замість смужок, в деяких моделях використовуються диски, які можуть бути використані для декількох вимірювань.
3) Оскільки тест-смужки можуть варіюватися від партії до партії, в деяких моделях потрібно, щоб користувач вручну вводив код, розташований на пляшечці з тест-смужками або на платівці, яка додається до тест-смужках. Вводячи код у глюкометр, прилад буде градуйований для даної партії тест-смужок. Однак, якщо цей процес здійснити неправильно, показання глюкометра можуть бути до 4 ммоль / л (72 мг / дл) неточними. Унаслідок неправильно запрограмованого глюкометра, можуть виникнути серйозні наслідки для пацієнтів, активно бореться з діабетом. Це може підвищити ризик розвитку гіпоглікемії у пацієнтів. Як варіант, деякі тест-смужки містять інформацію, інші містять мікрочіп в упаковці з смужками, які можуть бути вставлені в прилад. Ці варіанти зменшують імовірність помилки під час користування глюкометром.
4) Обсяг зразка крові: розмір краплі крові, необхідний для різних моделей, варіюється від 0,3 до 1 мкл. (Старі моделі вимагають зразок крові більшого розміру, як правило, він визначається як "висяча крапля" з пальця.) Менші обсяги зразків крові знижують частоту непродуктивних уколів.
5) Альтернативні зони взяття зразка крові. Зменшення розміру зразка крові дозволили «тестування альтернативних зон» - поколювання передпліччя або інших менш чутливих областей, а не тільки кінчиків пальців.
6) Час прояв результатів. Час, що витрачається на читання тест-смужки, може варіюватися від 3 до 60 секунд, в залежності від різних моделей.
7) Екран. Значення рівня глюкози відображається в невеликому віконці в мг / дл або ммоль / л
8) Час / пам'ять. В даний час всі глюкометри включають в себе функцію встановлення користувачем дати і часу, а також - пам'яті результатів тестування. Функція пам'яті є важливим аспектом лікування діабету, так як вона дозволяє пацієнтові вести облік протікання хвороби і визначити тенденції та закономірності у зміні уровеня глюкози в крові протягом декількох днів або тижнів. Більшість чіпів пам'яті може відображати середню величину останніх свідчень рівня глюкози. Відомий недолік всіх глюкометрів - це те, що на годиннику часто буває встановлено неправильне час (тобто - через різницю в часі, статичної електрики, і т.д. ..) і, отже, існує можливість спотворення часу результатів тестування і визначити середню модель зразка важко.
9) Передача даних: На сьогоднішній день багато прилади мають більш витончені можливості по обробці даних. Багато хто може завантажувати дані в комп'ютер, імеющемій матеріали забезпечення управління даних щодо діабету за допомогою кабелю або за допомогою інфрачервоних променів і відображати результати перевірки. Деякі глюкометри дозволяють протягом дня введення додаткових даних, таких як доза інсуліну, кількість споживаних вуглеводів, або фізичну активність. Деякі моделі глюкометрів об'єднали з іншими пристроями, такими як пристрій для ін'єкцій інсуліну, стільникових передавачів і навіть з іграми для хлопчиків.
У мережі магазинів «Ваше здоров'я», Ви знайдете широкий вибір глюкометрів, а кваліфіковані продавці допоможуть не розгубитися серед даного різноманіття моделей. Наше завдання - допомогти Вам бути здаровье і відчувати себе комфортніше.
 
 


Коментарі до статті
Доброго дня! Якщо глюкометра показує невірні (завищені) показники, в чому тут може бути проблема?
Чи існує термін, дії самого апарата глюкометра?
Добрий день!
Кілька причин можуть призвести до неправильних або завищених показників глюкометра: Неправильна калібрування: Глюкометри іноді потребують калібрування, особливо якщо вони нові або якщо використовувався новий контейнер з тестовими смужками. Переконайтеся, що ви правильно калібруєте глюкометр згідно інструкцій виробника. Пошкоджені або прострочені тестові смужки: Якщо тестові смужки пошкоджені або прострочені, вони можуть давати неправильні результати. Переконайтеся, що використовуєте нові і непошкоджені тестові смужки. Неправильна техніка тестування: Неправильна техніка збору крові або недостатньо крові для аналізу може призвести до неправильних результатів. Переконайтеся, що ви правильно дотримуєтесь інструкцій з використання глюкометра та збору крові.
Зазвичай глюкометри мають певний термін служби, і їх ефективність може зменшуватися з часом. Якщо у вас виникають проблеми з неправильними показниками глюкометра, може бути корисно перевірити дату закінчення терміну придатності або зв'язатися з виробником для отримання додаткової інформації.


Вам також може бути цікаво

Як вибрати глюкометр
Як вибрати глюкометр
Ви повинні взяти до уваги деякі характеристики при виборі глюкометра , про які ми докладно Вам розповімо в нашій статті .
13.11.2011
Детальніше
Інструкція з користування глюкометрів
Інструкція з користування глюкометрів
Отже , як користуватися глюкометром ?
23.04.2013
Детальніше
Контроль рівня цукру в крові на дому
Контроль рівня цукру в крові на дому
Цукровий діабет - це порушення роботи одного з ділянок ендокринної системи, яке характеризується підвищенням рівня глюкози в крові. Протягом цього захворювання характеризується порушеннями в багатьох системах і органах - погіршується зір, страждає серцево-судинна система, порушується здатність організму до регенерації.
20.12.2017
Детальніше
Чи потрібно здавати кров натщесерце?
Чи потрібно здавати кров натщесерце?
Здача аналізу крові для більшості з нас, хоч і невеликий, але все ж стрес. Крім того, що сама процедура неприємна, але ми ще повинні йти на додаткові жертви у вигляді відмови від ранкової кави і сніданку. Але чи для всіх аналізів це так важливо і що буде, якщо здати кров не натщесерце? Про це потрібно поговорити окремо.
03.03.2020
Детальніше
Розгорнути